Recotin

O komarach

W Polsce występuje blisko 50 gatunków komarów. Umiarkowany klimat naszego kraju nie stanowi, przynajmniej na razie, warunków sprzyjających występowaniu innych, egzotycznych gatunków komarowatych, popularnych w krajach tropikalnych Afryki, Azji i Ameryki, wywołujących groźne dla zdrowia człowieka choroby zakaźne jak malaria, żółta febra i denga.

Jedynie samice komarów pasożytują odżywiając się krwią i mogąc przy tym przenosić niebezpieczne wirusy i bakterie. Samce natomiast żywią się nektarem kwiatowym i są całkowicie niegroźne.

Do rozwoju komarów, oprócz krwi żywiciela niezbędna jest również obecność wody. Samica komara odżywiając się ludzką, a także zwierzęcą krwią zapewnia właściwe warunki do wytworzenia się jaj. Po zapłodnieniu, jaja są składane na powierzchni zbiornika wodnego. Dlatego największy przyrost populacji komarów obserwuje się podczas ciepłego i deszczowego lata. Średnia długość życia komara w sprzyjających warunkach środowiska wynosi ok. 2-3 miesięcy.

Po wkłuciu się w skórę komar wstrzykuje kropelkę śliny, która ma m.in. zapobiec krzepnięciu krwi podczas posiłku. Ślina komara zawiera kilkadziesiąt białek, których część zidentyfikowano jako alergeny. Wywołują one uwolnienie histaminy i reakcję alergiczną skutkującą pojawieniem się bąbla, zaczerwienieniem i uciążliwym swędzeniem

Powrót
Przygotuj się na sezon!